Dendrološki rezervat na Prenju.
Derviška pećina
Nakon što je Isa-beg Ishaković došao u Sarajevo 1458. je podignuta zvanična tekija mevlevijskog reda, Isa-begova zavija.
U sklopu Isa-begove zavije se nalazi i derviška pećina.
Mala pećina koja se nalazi u podnožju brda korištena je za četrdesetodnevno zatvaranje i osamu derviša.
Prokoško jezero
Prokoško jezero, planina Vranica, opština Fojnica, srez Sarajevo, državno vlasništvo. K. Č. 1318, Z. K. ul. 125, K. O. Prokos. Rješenje Zavoda br. 1091/54.
Prašuma Bobija
Bobija – Nalazi se na području Grmeča, u sastavu općine Sanski Most, a prostire se na površini višoj od stotinu hektara. U njoj su najzastupljenija stabla bukve i jele, bijelog i crnog bora, hrasta, javora, brijesta, jasena i smreke. U prašumi Bobija ima stabala koja su starija od 500 godina. Treba istaći kako se u njenoj blizini nalazi i poznati prirodni fenomen Bobijaško oko.
Slapovi Kozice
Na planinskoj riječici Kozica, 12 kilometara od Fojnice, formiralo se nekoliko manjih i dva veća vodopada čija se visina kreće od 5 do 20 metara. Ovaj dragulj fojničkih rijeka svojom ljepotom i bajkovitim prizorima privlači pažnju istinskim ljubiteljima prirode.
Malo je poznato da je veliki dio vode iz rijeke Kozice preusmjeren kroz cijevi za potrebe MHE Majdan, dok samo manji dio vode ide na slapove.
Prašuma Ravna Vala
Ravna Vala – Prašuma se nalazi na padinama planine Bjelašnica, na nadmorskoj visini od 1.280 do 1.450 metara nadmorske visine. Glavne šumske vrste drveta su jela i bukva, ali se javljaju smrča i javor. Također, prisutan je i veliki broj gljiva, među kojima i neke izuzetno rijetke, a registrovano je i 35 vrsta lišajeva.
Tabačka ravan
Prašuma Mačen do
Mačen do – Nalazi se kod Kladnja i jedna je od rijetkih očuvanih bukovih prašuma. Maksimalno izmjerena visina stabala bukve je 50 metara i to ukazuje da se radi o vjerovatno rekordno izmjerenoj visini za čitavu Evropu.
Novakova pećina
Prašuma Trstionica
Trstionica – Prašumski rezervat koji se nalazi kod Kaknja u centralnoj BiH. Spada u kategoriju zaštićenog prašumskog područja, a pored turističkog ima i veliki značaj sa šumarskog aspekta. Prostire se na 32,5 hektara i nalazi se na nadmorskoj visini od 1.005 do 1.112 metara.
Prašuma Crni Vrh
Crni Vrh – Prašuma se nalazi na masivu planine Grmeč, odnosno njegovom najvišem vrhu od 1.606 metara nadmorske visine. Prostire se na 188 hektara i obuhvata visoke bukve i jele sa smrćom. Od Bosanskog Petrovca je udaljen oko 22 kilometra u pravcu sjeveroistoka.
Prašuma Plješevica
Plješevica – Nalazi se na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, kod Bihaća. Planina Plješevica, na kojoj se nalazi istoimena prašuma, većim dijelom pripada susjednoj Hrvatskoj. Prašuma Plješevica pripada kategoriji strogih prirodnih rezervata. U podnožju Plješevice nalazi se i jedan od najutvrđnijih i najtajnovitijih vojnih aerodroma u Evropi, aerodrom Željava.
Prašuma Malovčića dolina
Malovčića dolina – Malovčića dolina se nalazi na Grmeč planini u zapadnom dijelu BiH u posebnim orografskim uslovima duboke kraške udoline. Visinski raspon se kreće od 460 do 712 metara. U ovoj prašumi nalaze se mamutska stabla jasena, javora, bukve…
Prašuma Masna Luka
Masna luka – Najveće evropsko stanište endemskog bora munike, čini savršeno mjesto za odmor duše i tijela, i potpuno prepuštanje prirodi. Nalazi se na planini Čvrsnici, neposredno ispod njenog najvišeg vrha Pločno, u parku Blidinje. Masna luka obiluje vrelima, manjim jezerima, podzemnim vodama, te močvarama.